tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Danışmanlık Hizmeti

Boran Çeri sahip olduğu 13 yıllık deneyim ve Piyade Sistemleri Uzmanlığı ile sizler için danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.
Sahip olduğumuz tecrübe ile Askeri Teknik Tekstil Ürünleri konusunda sizlere şu hizmetleri sağlıyoruz;
• Tasarım: İhtiyaçlarınıza ve beklentilerinize uygun, ergonomik, fonksiyonel ürünler tasarlıyoruz.
• Malzeme: Sizin için en uygun, dayanıklı, hafif, konforlu ve performanslı malzemeleri seçerek malzemelerin test edilmesi ve standartlara uygunluğu konusunda size destek oluyoruz.
• Geliştirme: Yeni ve inovatif ürünler geliştiriyoruz. Bu ürünleri hem mevcut hem de gelecekteki ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tasarlıyoruz. Ayrıca, geliştirdiğimiz ürünlerin prototip üretimi, test edilmesi ve iyileştirilmesi konusunda da size yardımcı oluyoruz.
• Özelleştirme: Müşterilerimiz için mevcut ürünleri özelleştiriyoruz. Bu sayede, ürünlerin isteklerinize, gereksinimlerinize ve özelliklerinize uygun hale gelmesini sağlıyoruz.
• Yeniden Düzenleme: Mevcut tasarımlarınızı, ihtiyaçlarınızı doğrultusunda eksik yönlerini ve tasarımsal hatalarını düzelterek, sizlerin kullanımı için hazır hale getiriyoruz.
• Tedarikçi-Alıcı Eşleştirme: Sizin için, askeri teknik tekstil ürünleri üreten, deneyimli, profesyonel ve güvenilir büyük üreticiler ile irtibata geçiyoruz. Bu sayede, sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak, yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri temin ediyoruz. Ayrıca, üreticiler ile alıcılar arasındaki iletişimi, sözleşmeyi, ödeme koşullarını ve lojistiği de sizin için yönetiyoruz.
Tüm bu hizmetlerimizin yanı sıra yerli ve yabancı piyasada bulunan pek çok farklı ürünün kendi ürünlerimiz veya diğer ürünler ile uyumluluklarını ve kullanılabilirliklerini sizler için raporluyoruz. Bu sayede sizlerin kullanılamayacak ürün temini yapılmamasını sağlayarak veya iptal/iade gibi uzun lojistik problemlerin önüne geçerek bütçenize katkı sunuyoruz.
Boran Çeri olarak “Askeri Teknik Tekstil Ürünleri” noktasında kapsamlı hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

PERSONEL KAYBININ TEMEL NEDENLERİ

“Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin. SUN TZU

1. EĞİTİM

Eğitim ülke yöneticilerinden başlayarak, en alt düzeydeki personele kadar piramit şeklinde devam eden bir sistemdir. Verilen hızlı kararlar muharebede zafer yada ölüm getirir. Eğitim doğru kararların hızlı verilmesini sağlar.
Eğitimli ve doğru danışmanlara sahip ülke yöneticileri savaş yapılacaksa, istihbarat, ordu ve halk ile bunun en doğru zamanını belirler.. Zamanından önce yapılan veya geç kalınan bir savaş ya da operasyon personel kaybına sebep olacaktır.

Orduyu yöneten subaylar ve daha küçük birlik düzeyindeki komutanların, 

*Risk analizi
*Kazanç ve kayıp hesaplaması
*Lojistik
*İstihbarat
*Operasyon veya Savaş öncesi planlama ve hazırlık
Konularında hata yapmaları durumunda personel kaybı gerçekleşecektir. Bu disiplinlerin subay ve küçük birlik komutanlarına kazandırılması doğrudan eğitim ile ilgilidir. 


Ülke ve Devlet yöneticilerinden, subaylara ve küçük birlik komutanlarına kadar inen piramit şeklindeki emir komutanın en çok önem vermesi ve ilk sıraya alması gereken husus personelin can güvenliğidir. Savaş durumunda personel ve halkın can güvenliği, her türlü araç-gereç, teçhizat, istihbarati bilgi vb. olgudan önde gelmelidir.

Askerin becerilerinin düşmandan üstün olmaması yine ciddi bir personel kaybı nedenidir. Askere düşmana üstünlük sağlayacak becerilerin kazandırılması yine eğitim ile mümkündür.
*Disiplin
*Fiziksel güç
*Muharebe atıcılığı ve ateşli silah bilgisi
*Farklı savaş alanlarında muharebe becerisi
*Ekipman ve teçhizat bilgisi
*Doğada ve savaş bölgelerinde hayatta kalma bir askerin sahip olması gereken temel becerilerdir.

Eğitimin sert veya yumuşak değil, disiplinli ve öğretici olması gerekir. Disiplinli eğitim, öğrencinin saygınlığını kazanmış eğitmen tarafından verilebilir. Saygınlık ise dayatılamaz, hak edilerek kazanılır. Dolayısıyla, saygınlığı hak ederek kazanmış eğitmenlerin aynı zamanda iyi liderler olduğu sonucuna varırız. Savaşın sonuna kadar koruyacağınız eğitimli personel başındaki liderleri ile sizi zafere taşır. 

2. EKİPMAN VE TEÇHİZAT EKSİKLİĞİ

Savaşlarda havada ve denizde olduğu gibi, kara kuvvetlerinin küçük birlikleri ve tek-er düzeyinde de stratejik unsurlar barındırmakta, bu unsurlar, tek-er’in kabiliyetlerini doğrudan etkilemektedir. 

*Gece operasyon kabiliyeti ve gündüz düşman tespit menzili, kullanılan ekipmanın personeli gündüz, gece ve termal görüş altında kamufle etmesi
*Arktik koşullar ve yüksek irtifada operasyon
*Hava indirme
*Amfibik operasyon
*Drone, iha, siha kullanan düşmana karşı operasyon
*4 kişilik timin angajman menzili
*Düşman ordusu veya unsurun kullandığı taktik ve mühimmata veya yapılacak operasyona göre zırh, silah ve mühimmat seçimi
gibi hususlarda tek-er’in kullandığı ekipman ve teçhizat stratejik unsurdur ve eksikliği personel kaybına sebep olur. 

Stratejik ekipmandan konusunda yoksunluk eğitim problemleri ile birleştiği zaman ortaya felaket çıkmakta, bu durum askeri birlikleri toplu imhaya götürebilmektedir. Tarihte bol miktarda örnekleri mevcuttur. Eğitimli bir devlet ve halkın birleşimi ile ekipman ve teçhizat olarak üstün düşman devletler veya süper güç devletlere karşı düşük kayıplar ile mücadele etmek mümkündür fakat bunun için sistemi, devlet ve halk içerisinde çok iyi oturmuş bir gayri nizami harp planı gerekmektedir. 
Doğrudan yapılacak olan muharebeleri ele alırsak, gece görüş altında kamuflaj sağlamayan ekipman ile gece görüş ile gözetleme yapan düşmana gece sızma operasyonu yapmak personel kaybı ile sonuçlanır. Aynı şekilde termal kamuflaj olmadan termal gözetleme cihazları, termal silah dürbünü yada drone/iha kullanan düşmana tespit edilmeden yaklaşabilmek imkansızdır.
Amfibi çıkarma sırasında personele flotasyon cihazı verilmemesi yine herhangi bir olumsuz durumda toplu boğulmalar ile sonuçlanır. Hava indirme sırasında düşme hızı yüksek paraşütler operasyonun başlangıcında muharebe yükü ile atlayan çok miktarda personelin sakatlanmasına sebep olabilir.
Modern yumuşak zırha sahip balistik yelek ile donanmış bir orduya karşı softpoint veya hollow point mühimmatlar kullanmak, düşmanı sahadan sadece birkaç saatliğine hafif yaralanmalar ile eksiltecektir.
Hava koşullarına uygun olmayan ekipman ile personeli sert kış koşullarına sürmek, bütün operasyonun durması ve çok miktarda soğuk ısırığı ve hipotermi vakaları ile son bulacaktır. Personele yeteri kadar yedek çorap ve iyi bir bot ve gerekli ayak bakım ürünlerinin verilmemesi uzun süren operasyonlarda pek çok personelde siper ayağı(İmmersiyon Ayağı) hastalığının ortaya çıkması ile son bulacaktır.
Sonuç olarak, ekipmanın ciddi eksikliğinin yaşandığı kimi durumda personel kaybının oluşması için düşmana dahi gerek olmamaktadır. 

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

OPERASYONEL KOŞULLAR VE ZIRH KULLANIMI

OPERASYONEL KOŞULLAR VE ZIRH KULLANIMI

Personeli operasyonda kaybetme riski, farklı tehditlere karşı yumuşak ve sert zırh kullanımını beraberinde getirmiştir. Fakat zırh kullanımı doğru yapılmadığı durumlarda, personelin muharebe etkinliğini sonlandırmaktadır. Bu sebeple, personelin zırh kullanımı operasyon planlama kısmında, tıpkı hava durumu gibi hesaba katılarak, net şekilde belirlenmelidir. 

*Statik mevzilerdeki, düşük eğitimli, hareket ve lojistiği Zırhlı Personel Taşıyıcı/Zırhlı muharebe aracı gibi araçlar ile sağlanan personelin yumuşak ve sert zırh kullanımında sınırlama yoktur. Üst gövdenin zırhlandırılması personeli el bombası, drone bombası, HEI ve AP gibi mühimmatların şarapnellerine karşı koruyacaktır.

*Manevra yapan, arazide veya şehirde yürür vaziyet mesafe kat eden birlikler için sert zırh 4 balistik plakadan oluşan sistem yeterli olacaktır. Şehir savaşı durumunda, yüksek şarapnel riskine karşı yeleğin boyutu ile sınırlı kalmak koşulu ile yumuşak zırh takviyesi yapılması gerekmektedir. Yumuşak zırh olmadan, personeli EYP ve AP mühimmatlarının şarapnelinden korumak mümkün olmayacaktır. Diğer durumda ise personel taktik muharebe yaralı bakımı ile kurtarılabilir.

*Arktik arazi ve şiddetli kış koşullarının hüküm sürdüğü arazilerde zırh 2 balistik plaka ile sınırlandırılmalı, çatışma riskine göre ise zırh kullanımı devre dışı bırakılmalıdır. Bu arazi koşullarında Dost/Düşman unsurların düşüncesi öncelikle hayatı idame olacaktır. Gereksiz kullanılacak zırh, personeli zemin ve hava koşullarına karşı savunmasız bırakacak ve personelin muharebe etkinliğini sonlandıracaktır.

*Dağ, bataklık, aşırı sık orman bölgelerine yapılan operasyonlarda zırh kullanımı 2 balistik plaka ile sınırlandırılmalı yada balistik koruyucular çıkartılmalıdır. Bu ortamlarda balistik koruyucular, personelin muharebe yükü ile birleştiğinde, personelin muharebe etkinliğini sonlandırmaktadır. Zira bu 3 arazide operasyon yapmak, üst düzey bedensel kuvvet gerektirmektedir. Tıpkı arktik arazi ve şiddetli kış koşullarındaki gibi arazi Dost ve düşman unsurların ana düşmanıdır. Burada ise arazide hareket ve manevra kabiliyeti belirleyici unsur olmaktadır.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

YERLİ AR-15 ÜRETİCİLERİNE GENEL BAKIŞ

Silahlar-veritabani

Sivil Pazara Yönelik İhracat Ürünleri

ATA ve HUSAN broş kesim namlular ile Avrupa ve ABD gibi ülkelerin sivil piyasalarına ihracat amacı ile üretildiklerini görmekteyiz. Yine farklı yiv-set oranı ile öne çıkan ATA APT556 50-77 grain arası mühimmat kullanırken, diğer üreticiler 55-77 grain arası mühimmatlar ile uyumlu yivset oranları kullanmaktadır. Silahının yiv-set oranını açıklamayan BRG Savunma ile ilgili bir yorum yapamıyoruz. Burada bilgileri yer alan firmaların çoğunluğunun yerli satışları önemsediğini Türk personelden alınan geri dönüşler ile silahları geliştirdikler için genel olarak çözümlerin personelin daha önceden kullandığı ithal silahlara veya mevcut AR15 tipi diğer yerli üretim silahlara benzer olduklarını incelemekteyiz.

Bu konuda ATA APT556 kendine özgü gövde katları ile öne çıkıyor. Yekpare tetik korkuluğu, kalınlaştırılarak, iç kısmında taçlandırma yapılmamış şarjör yatağı, ve diğer metal ayrıntılar sebebi ile silah ağırlığı 3480 gramdır.

Husan MKA556 ise AL 6061 el kundağı AL7075 gövde, broş kesim namlu ile klasik bir sivil piyasa AR15’i. ABD piyasasında bu özellikler ile pek çok AR15 bulunmaktadır. Husan’ın ise görece düşük fiyatlar ile piyasaya gireceğini düşünüyoruz. Fakat burada başlıca sorun, ucuzluk ile kaliteden uzaklaşılma durumu. Silahın ABD ve Avrupa pazarlarında tutunabilmesi için üretim kalitesinin yükselmesi gerekmektedir.

Asker ve Kolluk Kuvvetlerine Yönelik Ürünler


BRG Savunma BRG55, MPT55 ile ciddi tasarımsal yakınlık göstermektedir.. Afrika ülkelerine ihracatı mevcuttur. Hem doğrudan gaz işletmeli, hem de kısa darbe gaz piston işletmeli mekanizmalı modelleri mevcut. Parça kalitesi olarak yine MPT55 ile ciddi benzerlik göstermektedir. 

Mertsav, Polis Özel Harekat teşkilatı ile oldukça yakın ilişkilere sahip bir firma. MMG556 makineli tüfekleri Polis Özel Harekat tarafından satın alındı. MAR556 piyade tüfeği ise PÖH tarafından kullanılan SIG556 ile gaz blok ve el kundağı olarak aynı tasarımsal özellikleri taşımaktadır. Özel Harekat Polislerinin MPT55’de beğenmedikleri mekanizma bırakma mandalının koruma çıkıntıları, standart profildeki mekanizma bırakma mandalı, Selektör tırnak, kurma kolu gibi detaylar MAR556 ile karşımıza revize edilmiş olarak çıktığını görüyoruz.

Kale Kalıp dünyadaki ultragrade sınıftaki AR15 üreticilerinden birisi. FN Herstal, Noveske, Daniel Defence, Heckler&Koch, Knights Armament gibi firmaların Türk rakibi Kale Kalıptır. Silahları incelediğimizde üst düzey kaplama kaliteleri, taçlandırılmış şarjör yatağı, 45-90 derece açıya sahip selektörler, çift kademeli tetik, üst düzey malzeme kalitesi olarak öne çıkmaktadır. Kcr556da silahların ilk versiyonlarındaki M16A2 tetik grubu sebebi ile yaşanan sorun hızlı bir şekilde çözülmüştür. Brezilya Kolluk Kuvvetlerinden BOPE KCR556’yı tercih etmiştir. Avrupa ve Kuzey Amerikaya satış potansiyeline sahip ülkemizdeki tek AR15 üreticisi Kale Kalıptır.

Sarsılmaz SAR56 piyade tüfeği, Özel Kuvvetlerin piyade tüfeği ihtiyacını gidermede kullanılmış, bu satışın ardından Kara Kuvvetleri Komando birliklerimiz için 14 bin adet temin edilmiştir. Silahın satış sebebi ihalelerdeki en ucuz silah olmasından kaynaklanmaktadır. Ucuz silah, kalite kontrol, kullanılan malzemenin kalitesi ve tasarımsal problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sarsılmaz SAR56 ile birlikte SAR223 serisi silahları üretimden kaldırmıştır.

TAVSİYELER


Bu konuda vereceğimiz tavsiye ise, ordu ve kolluk kuvvetlerinin acil silah ihtiyacının 2 yıl kadar önce sona ermiş olduğu için şu an öne çıkacak olan silahları AR15 klasiğinden ziyade daha özgün ve kendini geliştirmiş çözümler olacaktır. KaleKalıp’ın lansman öncesinde bizlere gösterdiği piyade tüfeği buna örnektir. KNG-C5 ile piyade silahlarında acil ihtiyaç haricinde, yukarıda belirttiğimiz olgunlaşmış çözümü görmüş olduk. 

Şu ana kadar yerli silah üreticilerinin ihracatları Afrika, Uzak Doğu, Güney Amerika ile sınırlı kalmıştır. Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarına herhangi bir yayılım görülmemektedir. Bu durum, yerli firmaların ucuz silah/düşük kalite anlayışı sebebi ile gerçekleşmekte olup, Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarında ise yüksek kaliteli ürünlere yönelim görülmektedir. Tabanca konusunda Canik geliştirdiği yüksek kaliteli ürünleri sayesinde, güvenliği arttırılmış horozsuz tek hareketli bir tabanca ile Avrupa ve Kuzey Amerika pazarında çok ciddi bir yer edinmiştir.
Yerli piyade silahı üreticileri gerekirse ucuz ihale ürünleri/premium ihracat ürünleri olarak 2 farklı ürün çeşidine gitmelidir. Bu sayede kur farkı, üretim maliyeti düşüklüğü gibi konular ile düşük fiyata kaliteli ürün arayan tüm pazarları adeta işgal edebilecektir. 

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

EKİPMANLARDA KADEME SİSTEMİ

ekipmanlarda kademe sistemi

Günümüzde silahlar, optikler, elektronikler üzerinden süregelen harp sahası piyadelerin en önemli bileşenlerinden kıyafetleri için de gelişmektedir. Bu doğrultuda ülkelerin askerlerinin kıyafetlerini modern bir şekilde sağlaması elzemdir. Bu yazıda günümüzde askerlerin giyimi için önemli bir husus olan “Ekipmanlarda Kademe Sistemi” işlenecektir.

Ekipmanlardaki katmanlandırma sistemi, üzerinize ilk giydiğiniz ve son çıkarttığınız ürünlere göre sınıflandırılır. Bu katmanlandırmadaki amaç tüm ekipmanı gruplara ayırarak hem üreticiler hem de kullanıcılar için lojistik faaliyetlerde kolaylık sağlamaktır. Kıyafetler, 1., 2. ve 3. Kademe ekipmanlar olarak toplam 4 sınıfta incelenmektedir.

Kıyafetler

İnsan vücudunu dış koşullardan korumak üzere giydiğimiz ayakkabı, üniforma yada elbise ve baş kısma giyilen ürünlerdir. Asker ve Kolluk Kuvveti için üretilen kıyafetler de yine iklim ve operasyonel ihtiyaçlara göre katmanlı kıyafet sistemine sahiptir. ABD ordusunun kullandığı ECWCS sistemi buna en iyi örneği oluşturur.

 1. Seviye İnce içlik takım
 2. Seviye Kalın içlik takım
 3. Seviye Polar ceket
 4. Seviye Rüzgarlık ceket
 5. Seviye Softshell mont ve pantolon
 6. Seviye Goretex ceket ve pantolon
 7. Seviye Aşırı soğuk iklim parka ve pantolonu
  Bu katmanlar üst üste giyilerek personelin farklı iklim şartlarında görevini icra etmesi sağlanmaktadır.

Katmanları farklı görevlerdeki personel için farklılaştırılması şarttır.

Katmanları farklı görevlerdeki personel için farklılaştırılması şarttır.

Zırhlı araçlarda görev yapmakta olan personel için yanmaz NOMEX malzemeden tam vücut için içlik ve maske, mekanize piyade unsurları için NOMEX tişört, nomex maske ve nomex iç çamaşırı, herhangi bir vurulma anında personeli yanmaktan koruyacaktır. Tam vücut içlikleri için nomex kullanımı oldukça pahalı bir seçenek olmaktadır. Bu yüzden mekanize piyade unsurlarının tişört, maske ve iç çamaşırı kıyafetlerinde nomex ile üretim maliyet/etkin çözümdür.

Kolluk kuvveti unsurları için tıpkı mekanize piyadelerde olduğu gibi nomex malzemeden üretilmiş tişört, maske ve iç çamaşırı molotof tehdidine karşı personeli koruyacak aynı zamanda yine maliyet/etkin çözüm olacaktır

Katmanlı giyimde ise 3 tipte eldivene ihtiyaç vardır.

 1. Muharip, nomex ve keçi derisinden üretilmiş, gerekli yerlerinde aramid ile takviyelendirilmiş eldiven
 2. Goretex yada polardan üretilmiş kış mevsimi eldiveni,
 3. Aşırı soğuk iklim eldiveni.

Kış mevsimi eldiveninin dağıtımı yapılamadığı durumlarda personel muharip eldivenini bir el ısıtıcı ile kullanabilir.

Kamuflaj muharebe kıyafeti, personelin ana kıyafeti.

2 tip üniformaya ihtiyaç duyulmaktadır. Standart ve aşırı sıcak iklim için. Her iki ürün de

 • Polyester yerine poliamid nylon kullanımı ile dayanıklılığın arttırılması.
 • Kumaşlardaki pamuk miktarının %50’den fazla olmaması
 • Alev alma geciktirici kaplama
 • Anti bakteriyel kaplama
 • Su itici ve lekelenmeyi geciktirici teflon kaplama
 • Çabuk kuruma
 • Özellikle diz ve dirsek eklem bölgelerinde yüksek aşınma direnci ve entegre şok emici ped
 • Kurtarma durumları için üstün dayanıma sahip pantolon kemer köprüleri
 • Özel 3 boyutlu kesim ve gerekli alanlarda durastrech esnek kumaş kullanımı
 • Pantolon için Özel ağ kısmı tasarımı ile bacaklara rahat hareket imkanı
 • Aşırı sıcak iklim ürünlerinde üst düzey UV koruması, coolmax gibi soğutmaya katkı sağlayan işlemler
 • Aşırı sıcak iklim ürünlerinde ürün üzerinde fermuarlı havalandırma delikleri

gibi özelliklerin olması gerekmektedir.

Muharebe gömleği yerine muharebe tişörtü de tercih edilebilir. Lakin muharebe gömleği asker üzerinde üniforma görüntüsü de sağlamaktadır. Muharebe tişörtü kullanımında ise gövde malzemeleri nomex olarak üretildiğinde mekanize birliklere ek olarak nomex tişört dağıtılmasına gerek kalmamaktadır. Tıpkı muharebe gömleğinde olduğu gibi muharebe tişörtlerinin de standart ve aşırı sıcak iklim olarak 2 tip olması gerekmektedir.

Bot ve Çoraplar yine en önemli unsurlardandır.

Çorapların malzeme içeriğinde bakterilerin üreyebileceği pamuğun kesinlikle bulunmaması gerekmektedir. Çorabın bota temas ederek yürüyüş sırasında sürtünme yapan yüzeylerinde poliamid iplikten dokuma takviyelendirilmiş kısımlar bulunması gerekmektedir. 3 tip çoraba ihtiyaç bulunmaktadır; sıcak iklim, standart ve soğuk iklim. Soğuk iklim ürünlerde merino yün, poliamid ve elastan kullanılabilir. Standart ürünler belli bir düzeyde kalınlığa sahip poliamid ve elastan ve akrilik gibi malzemeler kullanılabilir. Çorap üzerinde kimi noktalarda ise dokuma düzenlemesi yapılarak havalandırma yüzeyleri oluşturulabilir. Aşırı sıcak iklim ürünlerde ise Coolmax, poliamid ve elastan kullanılmalı, çorap üzerinde dokumalar ile bol miktarda havalandırma yüzeyi oluşturulmalıdır. Tüm çoraplarda antibakteriyel kaplama olması şarttır.

Bot konusu ise maliyet etkin çözümün maalesef bulunmadığı bir alandır.

İklim, coğrafya, operasyonun yapılacağı bölge ve pek çok faktör bot seçimini etkilemektedir. Bütçesi az olan ordular genelde yazlık ve kışlık olarak 2 tip bot kullanmaktadır. İyi bir botta aranan ilk özellik ise yeni dahi olsa botun ayağa vurmaması olacaktır. Botun iç yüzeyinin ayakta hiç bir kısımda tahrişe mahal vermeyecek şekilde tasarlanıp üretilmesi gerekmektedir. Yere temas eden tabanın aşınmaya karşı dirençli, yağ ve benzin gibi sıvılar ile deforme olmaması gerekmektedir. Orta tabanın ise şokları emerek personelin yükü ile yürüyeceği mesafeyi arttırması gerekmektedir. Botun yan kısımlarına yapılacak alt tabanın devamı niteliğindeki çıkıntılar, kötü arazi koşullarına botu koruyacak ve personelin ayağına destek olacaktır. Lakin ana görev bölgesi sarp dağlar olan birliklere çarşak bandına sahip ürünler dağıtılması gerekmektedir.

Goretex iç astar aşırı sıcak iklim botları hariç her üründe kullanılabilir. Bot su geçirmez bir yapı kazanırken hava geçirgenliği azalacaktır. Bu durumda 4 mevsim yada yazlık ürünlerde ara dolgu mutlaka azaltılmalıdır. Aşırı sıcak iklim botlarında deri kullanımı minimumda tutulmalı ve bot üzerinde çok miktarda havalandırma deliği açılmalıdır. Botlarda antibakteriyel kaplama ve alev alma geciktiricili kaplama kullanılması elzemdir.

1. Kademe Muharip Ekipman Temel Gereçler ve Acil Durumlarda Hayatı İdame

Açık arazide üstünüzdeki her şeyden kurtulmanız gerekirse, bunu bir sıra ile yapmanız gerekir. Bu sıranın en sonunda ayakkabınız ondan sonra ise pantolonunuz gelir. Pantolonunuza bağlı olarak ise diğer sırada kullandığınız kemer sistemi vardır. İşte 1. kademe yani üzerinizden en son çıkartmanız gereken ürünler kemer sistemlerinden oluşmaktadır.

Asker ve kolluk kuvvetleri farklı tipte ihtiyaçlara göre kemer sistemlerine farklı taşıyıcılar takılması gerekmektedir. Bu sebeple kemer sistemlerinin molle/pals sistem cep sistemi ile %100 uyumlu olması şarttır.

Taşınması planlanan farklı yükler ve arazide maruz kalınabilecek farklı durumlar için kemer üzerinde farklı tipte özelleşmiş kısımlar olması gerekmektedir.

Kemer tokası, polimer yada havacılık sanayi alüminyumdan üretilmiş, insan ağırlığını taşıyacak mukavemete sahip olması gerekmektedir. Çelik malzeme personel için gereksiz ağırlık, çinko döküm ise yeterli tokluk ve mukavemeti sağlayamamaktadır.

Kemer profili, kalın yada dar profil seçimi tamamen taşınacak olan yük ile ilgilidir. 7.5 cm’den geniş olan kemerler, plaka taşıyıcı yelekler ve çantaların yükünü omurga üzerinden alarak, vücudun esas yük taşıma mekanizması olan kalça kemerine aktarmaktadır. Dar profile yani 5 cm genişliğe sahip olan muharebe kemerleri ise sadece 1. kademe ekipmanları taşımak ile görevlidir. İster dar ister kalın profile sahip olsun tüm kemerlerde termoplastik iskelet kullanımı zaruri ihtiyaçtır.

Cep takma sistemi, PALS/MOLLE dünyada artık Molle sisteme uygun olmayan herhangi bir ekipman kalmamıştır. 38×25 mm boşlukları kullanan taşıyıcı cepler ister NATO ister Rus isterse Çin olsun her türlü devlet tarafından evrensel cep takma sistemi olarak kabul görmüş ve tüm taşıyıcı ürünler buna uyumlu olarak üretilmeye başlanmıştır. Lamine kumaş teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte molle sistem lazer kesim olarak da uygulanmaya başlanmıştır, lakin dayanım klasik dar dokumalar ile uygulanan cep takma sisteminin ancak %60’ı kadardır. Poliamid dar dokumalar kullanılarak üretilecek olan bir ürünün dayanım süresi 5 yılken, laminasyon kumaş ve lazer kesim teknikleri ile üretilmiş bir ürünün ömrü maksimum 2 yıldır. Bu sebeple gerekli lojistik desteğe sahip olmayan orduların kesinlikle klasik tasarımdan ilerleyerek birliklerini donatmaları gerekmektedir.

1. Kademe ile ne taşınabilir ?

Kolluk Kuvvetinin taşıyıcı yelek giymediği durumlarda tüm teçhizatın taşındığı yer 1. kademedir.

Tabanca, Yedek en az 2 adet şarjör, Çok amaçlı çakı, biber gazı, jop, 2 adet plastik kelepçe, fener ve ilkyardım kiti. Farklı görev yükleri için Jop ve fener yerini yedek tüfek veya makineli tabanca şarjörüne bırakabilir. Tüfek ve makineli tabanca kullanımı desteklemek amacı ile boş şarjör torbası kemere eklenebilir.

Arazi görevleri için acil durumlarda hayatta kalmayı sağlayacak ekipmanı taşır.

Tabanca, yedek tabanca şarjörü, yedek tüfek şarjörü, hayatta kalma kiti, çok amaçlı pense, ilk yardım kiti. Hayatta kalma kiti içerisinde, testere vb. aparatlara sahip çakı, kevlar ip, su depolama amacı ile prezervatif, 1 adet enerji bar, düdük, yansıtıcı, ateş başlatma kiti, bir miktar tamir bandı, paracord ip, alüminyum battaniye, mini fener gibi gereçler koyulmalıdır. Hava koşulları ve bölgeye göre bu kit revize edilebilir.

Savaş durumundaki personelin muharip yükünü dağıtmada…

Taşıyıcı yeleğin üzerinde bulunan sarf malzemeler haricince personelin ikmale gerek duymadan daha uzun muharip kalabilmesi için üzerindeki muharebe yükünün arttırılması gerekmektedir. Yeleklerin konforlu taşıma limiti aşıldığında taşıma görevi kemere düşer. Kemer, tabanca, 2 adet yedek tabanca ve 2 adet yedek tüfek şarjörü, ilk yardım kiti, boş şarjör torbası, el bombaları, sis bombası, yedek muharebe turnikesi, çok amaçlı pense taşır.

2. Kademe Muharip Ekipman MUHAREBE YÜKÜ

Hücum yelekleri, göğüsman takımlarından (Chest Rig) oluşan 2. kademe ekipmanlarının ana görevi, personelinin muharip yükünü kolay ulaşım imkanı ile taşımaktır. 2. kademe ekipmanlar farklı görevler ve ortamlar için değişik balistik korumalara sahip olabilir ancak tüm muharip görev yükü sadece 2. kademe ile taşınamaz. Bu yükün kolay ulaşılması ve acil durumlarda da kullanılması gereken kısmı 1. kademe yani kemer sistemleri ile, kolay ulaşıma ihtiyaç duyulmayan, sonradan ikmal edilebilecek olan kısım ise 3. kademe yani çantalar ile taşınmaktadır.

2. kademe ekipmanlarda yine olmazsa olmaz istenilen özellike Molle/PALS cep takma sistemine sahip olmasıdır. Göğüsman takımları 2010’lu yılların ikinci yarısına kadar sabit ceplerle üretiliyor olsa da yine bu ürünler de günümüzde molle sistem platformlara dönüşmüştür.

2. kademe ekipmanlar:

 • Balistik Yelekler
 • Plaka Taşıyıcı Yelekler
 • Göğüsman Takımları olarak ayırmak mümkündür.

Yeleklerdeki 2 tip zırh kullanılmaktadır. Yumuşak zırh ve plakalar. Yumuşak zırh, UHMWPE veya Kevlar’dan üretilmiştir. Balistik koruma seviyesi NIJ 1- NIJ3A arasında koruma sağlamaktadır. En yüksek seviyede .44 magnum tabanca mühimmatı ve şarapnel korumasına sahiptir.

Plakalar ise NIJ3a ve NIJ4 arasında koruma sağlamaktadır. En yüksek koruma seviyesinde 30-06 M2 Zırh Delici mühimmatı durdurmaktadır. Zırhlanma önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere göreve, kullanıcı personele, ortam ve arazi şartlarına göre değişmektedir.

Muharebe Yükünü Yüksek Etkinlik ile Kullanmak

Tüfek ve tabanca şarjörleri, telsiz ve bas konuş adaptör, hidrasyon, el bombası, sis bombaları, flaş bombaları,  silah temizlik/bakım kiti ve alet takımı, silah için termal ve gece görüş, başlığa monte gece görüş, 3d kamuflaj ağ, kimyasal ışık çubukları, 2. turnike, El Dürbünü, Atıştırmalık yiyecek… 2. kademe ile taşınabilecek malzemelerdir.

Malzemeler molle/pals sistem cepler içerisine konularak yelekler yada göğüsman takımlarında personelin kendi tercihine göre istenilen yerde taşınabilir. Buna tek istisna sıhhiye kitidir. Sıhhiye kitinin personel üzerindeki yerini sadece Muharip Sıhhiye personeli belirler.

3. Kademe Ekipmanlar: Depolama

Personelin muharebe bölgesine intikali ve muharebe bölgesinde geçirdiği süre boyunca, sürekli ikmale ihtiyaç duymaktadır. Fakat muharebe ve arazi şartları buna el vermemektedir.

Personelin günlük ikmalin imkansız olduğu operasyon bölgelerinde uzun süreli, keşif, gözetleme, keskin nişancılık görevlerinde muharebe yükü ve hayatı idame malzemelerini muharebe bölgesinde geçireceği süre boyunca taşıması gerekmektedir. Şehir savaşı veya devletler arası konvansiyonel savaşlarda ise personel çatışma süresini uzatmak adına daha fazla mühimmat taşımaktadır.

Tüm bu ürünleri taşımanın yolu ise 3. kademe ekipman olan çantalardır. Acil durumlar, yaralanma, hızlı hareket edilmesi gereken çatışmalar, ani tahliye durumlarında ilk bırakılan ekipman çantalardır. Çanta bırakıldığında personelin muharebe bölgesinde kalma gerekliliği son bulmuş demektir. Çatışma sırasında hızlı hareket edilmek için bırakılan çantalar, daha sonra geri alınmaktadır.

Çantalar operasyon bölgesinde kalış süresine göre ayrılmaktadır.

 • Günlük Operasyon Çantaları, 4-25 litre arasıdır.
 • 3 Günlük Operasyon Çantaları, 30-45 litre arasıdır.
 • Ekspedisyon Çantaları +50 litre kapasiteli çantalardır.

Çantalarda en önemli konu hafifliktir. Çantanın malzemeyi taşırken, kendisinin personele yük olmaması gerekir. Özellikle yüksek kapasiteli çantalarda kullanılan ham maddenin fazlalığı sebebi ile özellikle 1000D cordura kumaştan üretilen çantalarda boş ağırlık 2.5 kg’ı aşmaktadır. Bu sebeple çantalarda 500D ve 330D gibi veya X-PAC gibi hafif fakat dayanıklı kumaşlar kullanılması elzemdir. Çanta iskeletleri ise tegris, curv, paua skin gibi kompozit materyaller kullanılarak gerekli hafifletme işlemleri yapılabilir.

Diğer önemli konu ise, çantanın diğer ekipmanlar ile uyum içerisinde kullanımıdır. Çantanın uyum sağlaması gereken başlıca ekipman plaka taşıyıcı yada balistik yeleklerdir. Çantaların sırta denk gelen omuz askıları, bel kemeri ve sırt destek pedi kısımlarının taşıyıcı yelek ve plaka için gerekli boşluğu sağlaması gerekmektedir. Askeri amaç ve dış mekan aktiviteleri için üretilen yüksek kapasiteli çantaları ayıran en önemli etken budur. Diğer bir uyum konusu ise muharebe kemerleri ve çantanın bel kemeri arasındadır. Bel kemerli çantalar, muharebe kemeri kullanımını engellemektedir. Bu durumda 2 çözüm yolu vardır. Bel kemeri olmayan çantalar kullanmak ve çanta ile taşınabilecek yükten bir miktar feragat etmek gerekecektir. Çanta kemeri sökülebilir muharebe kemeri şeklinde olan çantalar kullanmak ve çantanın acil durumda bırakılış süresinden feragat etmek gerekecektir.

Çanta ile taşınabilecek malzemeler:

 • İklim şartlarına uygun yedek kıyafet ve soğuk iklim ekipmanları.
 • Uyku tulumu
 • Çadır veya bivak
 • Mat
 • Su ve Kumanya
 • Alüminyum kap
 • Yedek mühimmat, GTT, Roket Atar gibi silahlar veya keskin nişancı tüfekleri
 • Sıhhiye personeli için manga veya takım düzeyi taktik muharebe yaralı bakımı gereçleri,
 • Büyük boyutlu taktik elektronik ürünler.(PRC117 telsiz, İHK için Lazer İşaretleyici vb.)
tarihinde yayınlandı Yorum yapın

PERSONEL ZIRH SİSTEMLERİ

personel zırh sistemleri

Piyade zırhlarının seçimi, oluşan tehdit seviyelerine göredir. Bu tehditleri aşağıda sıralayalım

 • Tabanca ve Tüfek mermileri.
 • EYP Şarapnelleri ve Askeri Mühimmatların şarapnelleri
 • EYP’nin veya yüksek güçlü bombaların yarattığı tahmin edilemez yüksek hızlı cisimler
 • Doğal Ortam. (Doğada bulunan ve kendimizi yaralamamıza sebebiyet verebilecek, diken, taş, böcek, güneş ışığı ve diğer benzer unsurlar.)

Doğal Ortamdan Korunma:

Burada bize korumayı yapacak olan unsur giyilen kıyafet ve ayakkabıdır. Bunlara ek olarak gözlük yine vazgeçilmez ekipmanların arasındadır. Kıyafetlerde coolmax ve membranların kullanımı sıcak havalarda operasyon süresini uzatmakta faydalı olmaktadır. Botlarda vibram taban kullanımı ayakkabı ömrünü uzatacaktır. Gözlüklerimizin balistik özellikte ve buna ek UV korumaya sahip olması göz sağlığı açısından önemlidir. Eldiven kayalık arazilerde ellerimizi koruyacak ve herhangi bir tipte başlık yine engebeli arazilerde yaşanacak kazalara karşı beyin travmalarını engelleyecektir. Bunlara ek olarak Rusların RATNIK piyade sisteminde kullandığı gibi aramid ile dokunmuş bir üniforma kaza sırasında doğal ortamın yaratacağı yaralanmaları azaltacaktır (Çarpmaya bağlı travma ve kırıklar hariç her türlü yaralanma).

EYP’nin veya Bombaların Yarattığı Tahmin Edilemez Yüksek Hızlı Cisimler.

EYP’nin veya bombaların yaratmış olduğu yüksek basınç sebebi ile bulunduğu yere sağlam şekilde bağlı olmayan veya parçalanma eğilimine sahip her cisim tehdit oluşturmaktadır. Bunlar beton, beton içi demirler, taş ve kaya parçaları, ev eşyaları, ahşap cisimler, cam, araçlardan kopan metal parçalar diye uzatmak mümkündür.


EYP Şarapnelleri ve Askeri Mühimmatların şarapnelleri:

EYP’nin etkisini güçlendirmek için etrafına yapıştırılan veya içine konan, bilye, vida, çivi gibi veya boru ve tencere içine konulan patlayıcılar ile yapılmış eyp’lerde bomba gövdesi gibi cisimler şarapnel yaratmaktadır. Bunlara ek, askeri uçak bombalarının gövdeleri, savunma tipi el bombalarının gövdeleri gibi cisimler patlama sonrası yine şarapnele dönüşmektedir. Yine anti-personel mühimmatlardan kullanılan bilyeler şarapnele dönüşmektedir.

Operasyon Tipine Göre Zırh Kuşanımı:

Meskun mahal operasyonlarında yüksek EYP tehlikesi altında yapılan çatışma riskine sahip arama tarama operasyonlarında personel kaybı yaşanmaması adına vücutta olabildiğince fazla alanda koruma yapmak gerekir.

6 adet plaka,ön, arka ve yan gövde ile omuzlara takılan plakaları ile gövdedeki yaşamsal organların tam olarak korumaya alınması.
4 plaka kullanıldığı zaman üst kol bölgesine yandan isabet eden mühimmatlar, akciğer ve kalbe ulaşmaktadır. 4 plakaya ek olarak, karın ve bel kısmında yumuşak balistik koruma kullanılmalıdır. Balistik başlık ise seviye 3 olmalıdır. En yüksek koruma seviyesinde zırh sistemi ağırlığı 14-16 kg’a kadar yükselebilmektedir.

Bu sebeple günlük operasyonlar dışında tercih edilmez. Yine aynı tipte zırh, Koruma seviyesi 3A seviyesine indirgenerek emniyet güçleri tarafından kullanılabilir. Meskun Mahalde operasyon gereksinimleri yüksek hareketlilik gerektirdiği vakit zırhlarda hafifletilme ve azaltılmaya gidilir. En başta omuz zırhları, karın ve bel zırhları çıkartılarak balistik yelek, 4 plaka ve yumuşak zırh ile göğüs ve üst karın bölgesi korumaya alınır ve başlık ise yine seviye 3 ve 3A olarak kullanılır. Meskun Mahalde operasyon gereksinimleri yüksek hareketlilik gerektirdiği vakit zırhlarda hafifletilme ve azaltılmaya gidilir. En başta omuz zırhları, karın ve bel zırhları çıkartılarak balistik yelek, 4 plaka ve yumuşak zırh ile göğüs ve üst karın bölgesi korumaya alınır ve başlık ise yine seviye 3 ve 3A olarak kullanılır.

Zırh miktarının azaltılması ile birlikte zırh sistemi ağırlığı 8-10 kg aralığına düşmektedir. Bu da hem çanta kullanımı ile kısa süreli arazi görevleri (gecelik) hem de meskun mahal ortamında çok yüksek hareketliliği beraberinde getirir.

Sonraki aşama olarak zırh sisteminde yumuşak balistik korumanın çıkartılarak, Başlık ve 4 adet plakadan oluşan (2 yan, sırt ve göğüs) plaka taşıyıcı yelek konseptini ortaya çıkartır. Arazide kalan piyadelerin, meskun mahal operasyonunda görev yapan özel ve elit kuvvet personellerinin tercih ettiği konsepttir. 6 kg kadar ağırlığa sahiptir. Piyadeye büyük çanta taşıma imkanı verir ve arazide 3-7 günlük görev icra edilebilecek malzemenin taşınmasına imkan sağlar. Elit ve özel kuvvet birimleri ile hem tüfek hemde şarapnele karşı azami korumaya kavuşur.

2 plaka konsepti, özel ve elit kuvvetlerin en yaygın kullandığı zırhlanma çeşididir. Göğüs ve sırt plakaları kullanılarak ileri kompozit zırh teknolojileri ve yüksek kesim başlıklar ile birlikte toplam zırh ağırlığı 3,5 kg’ı geçmez. Deniz operasyonları, uzun süreli arazı görevleri, hareketlilik gerektiren kısa süreli arazi görevleri, hareketlilik gerektiren meskun mahal görevleri, mağara ve sığınak temizleme görevleri, paraşüt atlayışı ile intikal içeren görevler, tren, otobüs ve uçaktan rehine kurtarma görevlerinde bu konsept kullanılır. Zırhın az olması sebebi ile yelekler daha küçülmekte ve karşımıza mikro plaka taşıyıcı yelekler çıkmaktadır.

Son olarak ise 1 aya yaklaşan sızma, keşif, gözetleme, arama görevlerinde 1 adet göğüs plakası yada balistik koruma olmayan göğüs ekipman takımı kullanımı konseptleri vardır. Düşük çatışma riski, arttan malzeme yükü ile balistik korumayı taşımaya imkan olmaz. Tek Göğüs Plakası Rodezya Tipi Göğüs Ekipman Takımı ile birlikte taşınmaktadır.

Koruma Seviyeleri:
IIIA(3A):.44 magnum koruma.
III(3): Tüfek Mermisi. FMJ’ler. 7.62×51,5.56×45,5.45×39, 7.62×39.
III+(3+): Yarı zırh delici ve yüksek hızlı tüfek mermileri. M855,M193,7.62x39API
IV(4): 30-06 M2 AP siyah uç. 7.62x54R API

Sözlük:
FMJ: Full metal jacket. Tamamen bakır veya pirinç kaplı müjimmat.
AP: Tungsten Karbür veya sert çelik çekirdeğe sahip ucu siyah ile işaretli zırh delici mühimmat.
API: Çelik çekirdekli içerisinde yanıcı madde bulunduran Zırh delme ve yangın çıkarma kaabiliyetine sahip mühimmat.
Yarı Zırh Delici: Sert metal veya çelik çekirdeğe sahip Beton, tuğla, piyade zırhları gibi korumaları FMJ’ye göre daha rahat delmesi istenilen AP’lere göre daha ucuz çözümdeki mühimmat tipi.
Sert Zırh: Balistik Plakalar.
UHMWPE: Ultra Yüksek Molekül Ağırlıklı Polietilen.
Yumuşak Zırh: Kumaştan yapılan zırhlar. Kevlar ve UHMWPE.

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Cordura Kumaş Nedir?

cordura kumaş

     Dupont firması tarafından 1929 yılında marka tescili yapılan Cordura poliamid iplikler ile dokunmuş, teknik tekstil, çanta, ayakkabı ve otomotiv sektörlerinde kullanılan yüksek dayanım ve aşınma direncine sahip kumaş çeşididir. Cordura markasının şuan sahibi Invista firması olup Koch Industries Şirketler Grubuna bağlıdır.
     1966 yılında Nylol 6,6 formülünün kullanılmaya başlanmış 1977’de ise yeni formülden üretilen kumaşın nasıl boyanacağı bulunmuştur. Bundan sonra ise Cordura kumaş peç çok imalatçının favorisi haline gelecek günümüze kadar ulaşmıştır. Peç çok firma tarafından üretilen bu ürün, 6.6 Nylon Kumaş olarak adlandırılmaktadır. Cordura ismi ise tıpkı Selpak kullanımı gibi bu kumaşların genel ismi haline gelmiştir. 330, 500 ve 1000 denye sıklıkta dokuma standartına sahiptir. 1000 ve 500 denye sıklıktakiler hücum yelekleri ve ceplerde kullanılmaya uygundur. 330 ve 500 denye ise daha çok sırt çantalarında tercih edilmektedir. 

tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Gizlenme Üzerine

Farkedilirsen, hedef olursun, hedef olursan, öldürülürsün.
Günümüzde görsel, elektro optik cihazlar ve yakın gelecekte radarlardan gizlenebilmek adına uygulanması gereken teknikler yöntemler ve isterler…
1- İnsan Gözü ve Gündüz Görüş Aygıtlarından Gizlenme
Piyadenin üniforması, temel kamuflaj birimidir. İyi bir üniforma kamuflaj deseni ile en az 3 coğrafyada(Taşlık, Ormanlık ve Bozkır) askeri kamufle edebilecek desen ve renklere sahip olmalıdır. Bunların yanında desenin gece görüş(Yakın infrared) cihazları altında da askeri kamufle etmesi gerekmektedir. Bu kamuflajın renklerine birbirine ters çok koyu ve çok açık renkler verilerek sağlanabilir. Aynı zamanda kumaşların baskı boyalarına titanyum oksit eklenmesi gerekmektedir.

*** Ülke ordusunun Özel Kuvvet, Hava, Deniz ve Kara unsurlarının bunlara ek olarak da farklı işaretçiler ile birlikte kolluk kuvveti operasyon birimlerinin(Polis ve Jandarma Özel Harekat, Jandarma Komando vb.) aynı kamuflaj desenini kullanması dost ateşlerinin engellenmesi konusunda çok önemli bir husustur.

*** Bir ülkenin sahip olduğu tek kamuflaj Savunma Bakanlığı tarafından lisanslanmalıdır. Her isteyenin bu deseni üretmesinin önüne geçilmelidir. Bu desen ihtiyaç duyuldukça, sert anlaşmalar ile farklı tipte kumaşlar olarak ürettirilmeli ve satışı devletin kendisi veya yetkili kurumu tarafından alıcıları kayıt altına alınarak toptan ve perakende olarak yapılmalıdır(Bakınız Multicam satışı). Bu şekilde teröristlerin veya düşman devlet personelinin aynı kamuflajı kullanmasının önüne geçilebilir.

Piyadenin kullandığı teçhizatın da yine ortama uygun kamuflede olması önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki hedef arayan gözler 2 kol, 2 bacak 1 kafa ve elinde siyah silah tutan bir profil arar. Kamuflajın bir amacı da bu profili ortadan kaldırmak ve arayan gözler için tespit edilmeyi zorlaştırmaktır. Bu yüzden ekipman üzerindeki parlak canlı renkler ile siyah da ortadan kaldırılmalıdır. Büyük parçalar ve silahlar için boya, küçük parçalar(askı kayışı ucu, çanta tokası vb.) için ise kamuflaj veya haki mat renkli tamir bandı(duct tape) iyi sonuçlar verecektir.

***Her ne kadar ordumuzda izin verilmese de siyah veya herhangi bir düz renge sahip silah mutlaka sprey boya ile ortama uygun kamuflaja boyanması gerekmektedir. Piyade tüfeğinin namlusu ve kundağına sarılan çaput veya kumaştan ürünler sadece silahın soğumasını zorlaştırıp, tutukluk problemi olarak askere dönüş yapacaktır. Ayrıca bu ürünler silahınız üzerindeki boş yere taşınan ağırlıktır. Dolayısı ile tek bir yol vardır o da silahın sprey boya ile ortama uygun kamuflaj desene boyanması. Siyah renkten kurtulan silah düşmanın gözleri için de daha zor tespit edilebilir hale gelecektir.

Siyah renklerden sonra sıra düz renklere gelmektedir. Düz renkler ortam ile ne kadar uyumlu olursa olsun düz renkli büyük yüzeyler düşman tarafından kolay seçilir. Bu yüzden Başlık gibi büyük ve düz renkli parçalar uygun kumaşlardan yapılmış kamuflaj desenli kılıflar ile kaplanmalıdır. Buna insan teni de dahildir. Üniformanın dışında kalan yerleri ve yüzümüzü, bizi rahatsız etmeyecek boyalar ile boyamak görsel kamuflaj açısından etkilidir.

ÇOKOMEL EĞRİSİ– 3 boyutlu ağlar, farklı tipte fileler ve ortamdan alınan taze bitki örtüsü kullanılarak tam görsel kamuflaj sağlansa da bu sefer hareket kabiliyetinden ödün verilmiş olur. Ghillie Suit dediğimiz keskin nişancı gizlenme kıyafetleri fevkalade görsel kamuflaj sağlasa da bunlar ile hızlı hareket ve intikal mümkün değildir. 3 boyutlu kamuflaj ağları ekipmanımız, başlığımız, tüfeğimiz ve üniformamıza uygulamamız mümkündür lakin bunu çok fazla yaparsak hareket kabiliyetimizi kaybederiz.


tarihinde yayınlandı

Evrensel cep takma sistemi nedir? Neler uyumludur?

pals sistem molle sistem

PALS SİSTEMİ Pouch Attachment Ladder System, Merdiven tip cep takma sistemi. 3.8cm yatay 2.5 cm dikey(1.5×1.5 inç) aralığa sahiptir. Sistem ile uyumlu tüm cepler uygulanan ekipmana takılabilir. Evrensel ekipman takma sistemi haline gelmiştir. Ülkemizde tak çıkar cep sistemi, modüler cep sistemi vb. adlar ile anılmaktadır.

tarihinde yayınlandı

Plaka Taşıyıcı Ayarı

plaka taşıyıcı konumlandırma

Plakalarımızı doğru konumlandırmaya özen göstermeliyiz. Plakayı gerektiğinden fazla aşağı konumlandırdığımızda, Aort(Kalpten çıkan ve vücudun tüm kanını taşıyan büyük damarlar) yerine, vurulma durumunda ani hayati tehlike yaratmayacak olan bağırsakları koruyacaktır. 25×30 standart plaka üstte 1.70 boy altta 1.80 boy üstünde, üst kısım ve alt kısımda kaburga bitişi olarak gösterilmiştir. Doğru konumlandırıldığında 1.85 boydaki personel için dahi yeterli boyuttadır. Hayati organlarımızın büyük çoğunluğu kaburgalarımızın içinde yer almaktadır. Plakaları aşağı indirdiğiniz zamansa yukarıda akciğerlerimizin ucu, aort damarımız hatta kalbimiz açıkta kalmaktadır.