tarihinde yayınlandı Yorum yapın

YERLİ AR-15 ÜRETİCİLERİNE GENEL BAKIŞ

Silahlar-veritabani

Sivil Pazara Yönelik İhracat Ürünleri

ATA ve HUSAN broş kesim namlular ile Avrupa ve ABD gibi ülkelerin sivil piyasalarına ihracat amacı ile üretildiklerini görmekteyiz. Yine farklı yiv-set oranı ile öne çıkan ATA APT556 50-77 grain arası mühimmat kullanırken, diğer üreticiler 55-77 grain arası mühimmatlar ile uyumlu yivset oranları kullanmaktadır. Silahının yiv-set oranını açıklamayan BRG Savunma ile ilgili bir yorum yapamıyoruz. Burada bilgileri yer alan firmaların çoğunluğunun yerli satışları önemsediğini Türk personelden alınan geri dönüşler ile silahları geliştirdikler için genel olarak çözümlerin personelin daha önceden kullandığı ithal silahlara veya mevcut AR15 tipi diğer yerli üretim silahlara benzer olduklarını incelemekteyiz.

Bu konuda ATA APT556 kendine özgü gövde katları ile öne çıkıyor. Yekpare tetik korkuluğu, kalınlaştırılarak, iç kısmında taçlandırma yapılmamış şarjör yatağı, ve diğer metal ayrıntılar sebebi ile silah ağırlığı 3480 gramdır.

Husan MKA556 ise AL 6061 el kundağı AL7075 gövde, broş kesim namlu ile klasik bir sivil piyasa AR15’i. ABD piyasasında bu özellikler ile pek çok AR15 bulunmaktadır. Husan’ın ise görece düşük fiyatlar ile piyasaya gireceğini düşünüyoruz. Fakat burada başlıca sorun, ucuzluk ile kaliteden uzaklaşılma durumu. Silahın ABD ve Avrupa pazarlarında tutunabilmesi için üretim kalitesinin yükselmesi gerekmektedir.

Asker ve Kolluk Kuvvetlerine Yönelik Ürünler


BRG Savunma BRG55, MPT55 ile ciddi tasarımsal yakınlık göstermektedir.. Afrika ülkelerine ihracatı mevcuttur. Hem doğrudan gaz işletmeli, hem de kısa darbe gaz piston işletmeli mekanizmalı modelleri mevcut. Parça kalitesi olarak yine MPT55 ile ciddi benzerlik göstermektedir. 

Mertsav, Polis Özel Harekat teşkilatı ile oldukça yakın ilişkilere sahip bir firma. MMG556 makineli tüfekleri Polis Özel Harekat tarafından satın alındı. MAR556 piyade tüfeği ise PÖH tarafından kullanılan SIG556 ile gaz blok ve el kundağı olarak aynı tasarımsal özellikleri taşımaktadır. Özel Harekat Polislerinin MPT55’de beğenmedikleri mekanizma bırakma mandalının koruma çıkıntıları, standart profildeki mekanizma bırakma mandalı, Selektör tırnak, kurma kolu gibi detaylar MAR556 ile karşımıza revize edilmiş olarak çıktığını görüyoruz.

Kale Kalıp dünyadaki ultragrade sınıftaki AR15 üreticilerinden birisi. FN Herstal, Noveske, Daniel Defence, Heckler&Koch, Knights Armament gibi firmaların Türk rakibi Kale Kalıptır. Silahları incelediğimizde üst düzey kaplama kaliteleri, taçlandırılmış şarjör yatağı, 45-90 derece açıya sahip selektörler, çift kademeli tetik, üst düzey malzeme kalitesi olarak öne çıkmaktadır. Kcr556da silahların ilk versiyonlarındaki M16A2 tetik grubu sebebi ile yaşanan sorun hızlı bir şekilde çözülmüştür. Brezilya Kolluk Kuvvetlerinden BOPE KCR556’yı tercih etmiştir. Avrupa ve Kuzey Amerikaya satış potansiyeline sahip ülkemizdeki tek AR15 üreticisi Kale Kalıptır.

Sarsılmaz SAR56 piyade tüfeği, Özel Kuvvetlerin piyade tüfeği ihtiyacını gidermede kullanılmış, bu satışın ardından Kara Kuvvetleri Komando birliklerimiz için 14 bin adet temin edilmiştir. Silahın satış sebebi ihalelerdeki en ucuz silah olmasından kaynaklanmaktadır. Ucuz silah, kalite kontrol, kullanılan malzemenin kalitesi ve tasarımsal problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sarsılmaz SAR56 ile birlikte SAR223 serisi silahları üretimden kaldırmıştır.

TAVSİYELER


Bu konuda vereceğimiz tavsiye ise, ordu ve kolluk kuvvetlerinin acil silah ihtiyacının 2 yıl kadar önce sona ermiş olduğu için şu an öne çıkacak olan silahları AR15 klasiğinden ziyade daha özgün ve kendini geliştirmiş çözümler olacaktır. KaleKalıp’ın lansman öncesinde bizlere gösterdiği piyade tüfeği buna örnektir. KNG-C5 ile piyade silahlarında acil ihtiyaç haricinde, yukarıda belirttiğimiz olgunlaşmış çözümü görmüş olduk. 

Şu ana kadar yerli silah üreticilerinin ihracatları Afrika, Uzak Doğu, Güney Amerika ile sınırlı kalmıştır. Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarına herhangi bir yayılım görülmemektedir. Bu durum, yerli firmaların ucuz silah/düşük kalite anlayışı sebebi ile gerçekleşmekte olup, Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarında ise yüksek kaliteli ürünlere yönelim görülmektedir. Tabanca konusunda Canik geliştirdiği yüksek kaliteli ürünleri sayesinde, güvenliği arttırılmış horozsuz tek hareketli bir tabanca ile Avrupa ve Kuzey Amerika pazarında çok ciddi bir yer edinmiştir.
Yerli piyade silahı üreticileri gerekirse ucuz ihale ürünleri/premium ihracat ürünleri olarak 2 farklı ürün çeşidine gitmelidir. Bu sayede kur farkı, üretim maliyeti düşüklüğü gibi konular ile düşük fiyata kaliteli ürün arayan tüm pazarları adeta işgal edebilecektir. 

Bir yanıt yazın